Пятница, 18 октября, 09:50
Публикации / Экономика региона
На оборотнівських землях не орють взагалі, або Як наша Зулембіївна у трьох районах «хазяйнує»
03.11.10 09:45 / Экономика региона   Просмотров: 6680   Автор:
рейтинг: 4.16   версия для печати послать другу
Сьогодні про занепад сільського господарства говорять дуже багато. Спорять про шляхи розвитку сільськогосподарських галузей науковці, спеціалісти-практики. Бо не може не хвилювати ця тема українське суспільство, через те, що разом із сільським господарством занепадає село. А саме село завжди було годувальником держави.

Сватівщина – не виняток у цьому плані. Реформування сільського господарства по-різному позначилося на селах району. Деяким із них вдалося вистояти і навіть зберегти вцілілою всю соціальну структуру села. Як самі селяни вважають, все через те, що землю віддали своїм та ще й умілим хліборобам. А по деяких селах пройшлися фермери, як татарська навала. Все, що було, правдами-неправдами розтягли, розграбували, розпродали, лишили людей з  порожніми руками, хоча й з високим званням власника землі і з паями на руках.

Призупинив цей «татаро-монгольський» похід три роки тому голова райдержадміністрації В.Мормуль, який заборонив розбирати і руйнувати те, що вціліло до його приходу на посаду. Він сам особисто разом з комісією об’їхав район і вивчив ситуацію на місці. Прискіпливіше голова став придивлятися і до всіх охочих мати зиск зі сватівської землі. А охочих орендувати землю сьогодні не так і мало. І  не тільки свої, і, ніде правди  діти, не тільки доброчесні орендатори. Деякі з них приходять зняти з землі «вершки», а там хоч земля не гори, а село і люди – то взагалі зайвий і непотрібний для них вантаж.

Було таке й у Оборотнівці. До реформування у цьому селі славилося потужне господарство, яке займалося не тільки рільництвом, а й успішно розвивало тваринництво. Потім прийшли чужі орендатори. Благо в тому, що виконавчим директором новоствореного господарства поставили оборотнівську людину – Світлану Зулембіївну Шевцову (на фото). Певно, якби не вона, то «снилися б кислиці» Оборотнівці  вже давно. Керівник намагалася відстоювати людей, їх інтереси, але згодом і це уже не допомагало. Селяни бачили, що окрім побільше взяти від землі  новоявлених орендаторів більше нічого не цікавило. Вирішили селяни відмовити таким орендарям. А от пустити нових було страшно. Тому, коли зголосився у оборотнівців орендувати землю земельний концерн ЗАО «Агро-Агротон», селяни довгенько думали: а що, коли і в цих «приходящий» інтерес до землі?

Після важких роздумів, сільських сходів, зборів оборотнівці таки погодилися віддати паї «Агро-Агрототону», і господарство стало носити назву, як у колишньому колгоспі –  відділення 8 Березня. А керуючим цього відділення призначили знову Світлану Зулембіївну Шевцову, зваживши на думку самих селян.

З тих пір пройшло три роки. Сьогодні С.З.Шевцова вже керуюча Сватівським регіоном згаданого підприємства. ЗАТ «Агро-Агротон» орендує ще землю у сватівській Свистунівці, у сусідньому Троїцькому районі та в одному із сіл Харківської області, що розташоване поруч зі Сватівським районом. Зараз 8 тисяч га землі у Сватівському регіоні згаданого ЗАТ.

– Не дивно, що концерн розростається, бо це, справді, велике і потужне об’єднання, – розповіла С.З.Шевцова – Там займаються не тільки рільництвом, активно розвивається і тваринництво, птахівництво та переробка. Приміром, Марківський сирний завод, Чорнухінська птахофабрика – це підрозділи об’єднання, а ще два потужних тваринницьких комплекси на 1000 корів у Ново­псковському та Біловодському районі.

Як стверджує регіональний керівник, у «Агро-Агротоні» чим би не займалися, скрізь застосовуються новітні технології. Це стосується і Оборотнівки. На її землях давно використовується технологія, яка дозволяє скоротити витрати на зорюванні. Простіше кажучи, на оборотнівських землях не орють взагалі. Зібрали урожай, задискували поле, а коли приходить час, то просто сіють.

4-2
Віктор Миколайович Зоренко –
механізатор току, якому селяни присвоїли
народне звання «майстер золоті руки»
Багато було скептиків з приводу такого підходу до землі. Мовляв, нічого не вродить. Родило, і врожаї досить солідні були щороку. От нинішній рік став винятком, але не через новітню технологію, а через погоду, яка «добряче залила сала» за шкуру сватівським і троїцьким хліборобам. Саме ці райони найбільше постраждали від природних аномалій і урожай ранніх зернових зібрали, як ніколи, низький. Але така біда підстерегла не лише відділення 8 Березня. Втім, у господарстві не впали духом, селяни завжди балансують на межі урожаю-неурожаю, а з особливою старанністю приступили до посівної кампанії. Дивитися треба в майбуття, а не озиратися назад. Тим більше, все, що потрібно, припасено. А техніка  у господарстві – потужна. Не жаліють на неї орендарі грошей. Нові мільйонні (щодо вартості) комбайни, трактори, посівні комплекси – все є у Оборотнівці.

4-3
Галина Анатоліївна Ткалич –
передова доярка  оборотнівського господарства
Є, як стверджує Світлана Зулембіївна, кому і працювати на потужній техніці. Місцеві хлопці спочатку, було, подалися на заробітки до Києва та Москви, а згодом поверталися до рідного села, і сьогодні всі з роботою.
Є робота й для жінок. У Оборотнівці дивом збереглися ще колгоспні ферми. Світлана Зулембіївна особисто до цього приклала немало зусиль. Поки що небагато корів у відділенні 8 Березня – 140, але там займаються тваринництвом ґрунтовно, а не аби як. Не переводять і свиней. В минулому році завезли 300 свиноматок, молодняк виплекали непоганий, але доведеться переводити його зимувати на інший комплекс, бо «забарахлив» водогін до ферми. С.З.Шевцова каже, що до зими навряд чи його полагодять, бо потрібні відразу чималі вкладення. Одначе свиней переводити у Оборотнівці не збираються. Бо в «Агро-Агротоні» тваринництво на рівні з рільництвом, там розуміють, що село без тваринництва, як кинута дитина.

Сьогодні купити хату у Оборотнівці – недешеве задоволення. У ряді інших колишніх сіл за рівнем не нижче Оборотнівки нині житло практично нічого не коштує. Здебільше сільські хатини продають на «розбірку» заповзятливим бізнесменам, які набили вже руку на «горемичному» сільському бізнесі. А в Оборотнівці платити за хату доведеться дорого, хоча там немає газу. Але є робота, і є постійний заробіток у майже сотні жителів села, що сьогодні вважається чималим привілеєм.

Світлана Зулембіївна впевнена, що перспективи для розвитку села – реальність. У ЗАТ «Агро-Агротон» є плани по будівництву тваринницького комплексу. Як справжній патріот свого села, регіональний керівник, ясна річ, буде відстоювати його будівництво у Оборотнівці.

Світлана Зулембіївна добре знає сільські проблеми. Вміє вона переконливо донести їх до керівництва об’єднання, а там їй довіряють і прислухаються до думки регіонального керівника. Тому об’єднання активно бере участь у соціальній допомозі. Школи на довірених територіях завжди потребують допомоги «Агротону». Оборотнівка – не виняток.

Світлана Зулембіївна жартує, що багато голів сільрад чимало бігають по фермерах, домовляючись про допомогу селу, а от голова Оборотнівської сільської ради В.Павленко знає дорогу лише на другий поверх адмінприміщення, де розташовується офіс відділення 8 Березня. І практично ніколи немає відмови ні у чому. Треба артистам місцевого клубу допомогти потрапити на солідний фестиваль – будь ласка. Не забувають і про оздоровлення дітей. 10 оборотнівських дітлахів побували в таборі на морі. Путівка, між іншим, на одного коштувала 900 грн. Нагадування допомогти ветеранам регіональний керівник і не чекає. Одному зі стареньких, що тримає кіз, уже давно завезли тюки сіна, іншим – зорали городи.

Як запевнила Шевцова, немає проблем і з розрахунком по паях. Окрім зерна, селянам пропонують і переробну продукцію. Зокрема, сири, макарони, олію, борошно.

Приміром, на минулому тижні завезли 5 тонн макаронів і назад не повези ні кілограма. Картопля у цьому році вродила погано, то така добавка до столу аж ніяк не завадить.

Питаємо, чи є серед селян не задоволені розрахунками, на що керівник відповідає відверто:

– Такi завжди знайдуться. Незадоволені були і в Радянському Союзі, все не так їм і в незалежній Україні. А взагалі я завжди відчувала і відчуваю повагу і підтримку більшості своїх земляків, за що їм спасибі.


Олена Рагра,
Фото Андрiй Крюков
м.Сватове

Читайте также:Комментарии:
Уважаемые посетители сайта! На протяжении длительного времени форум «Недели» был самой демократичной и открытой для дискуссий площадкой в нашем регионе. Но сегодня, когда социальное и политическое напряжение в обществе растет, а слово перестало быть просто словом, и становится пусковым механизмом для эскалации напряженности, мы вынуждены временно закрыть возможность комментирования.

Редакция «Недели» несет ответственность за весь контент сайта, и мы не хотим, чтобы неосторожные слова, сказанные на нём, стали причиной реальных конфликтов.

При этом сегодня нам как никогда важно ваше мнение обо всем происходящем. Мы предлагаем перенести споры, дискуссии, мнения в социальные сети - в наши группы ВКонтакте, Фейсбук, Одноклассники, Твиттер, где также доступны все наши новости.

Верим в скорое разрешение конфликта и желаем вам мира.Видео
Украинский Щедрик идет по миру
     Новости

     Блоги
25 сентября 2014 года алчевский троллейбус встретил своё 60-летие. Официальных торжеств по этому по...
Патриотическое искуcство требует внимания. ...
Бойцы с полосатыми ленточками сделали то, что никогда бы не смогли даже самые лютые бандеровцы – фак...
О том , откуда берутся коллективных мифы и как работает считаное сознание ...
Немного пятничных котиков...
Удержаться не могу. Просто достали. Я ни на что не претендую. Выводы думаю, каждый сделает сам. ...
     Последние объявления
Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Курсы валют
Loading...