Вторник, 28 января, 04:34
Публикации / Традиции
Сковорода надихає
27.08.12 09:17 / Традиции   Просмотров: 7430   Автор: Елена Рассказова
рейтинг: 3.12   версия для печати послать другу

Майстер-клас з козацького скоропису, пісні кобзаря, дивні об'єкти ленд-арту - все це можна було побачити, почути, відчути на собі 17 серпня на літературно-мистецькому фестивалі De libertate, який був присвячений 290-річчю з дня народження видатного українського письменника та філософа Григорія Сковороди. Фестиваль відбувся в невеличкому харківському селі Сковородинівка - тут, у садибі поміщика Івана Ковалівського, Сковорода провів свої останні 4 роки життя.

Що є свобода? Добро в ній якеє?
Кажуть, неначе воно золотеє?
Ні ж бо, не злотне: зрівнявши все злото,
Проти свободи воно лиш болото.

Григорій Сковорода, De Libertate

 

сковорода 2 - Коли їхала сюди, сідала в транспорт о другій ночі. Дощ іде. Думаю: «Куди я взагалі оце їду?» Але потрапила у Сковородинівку й відразу відчула позитивну енергетику цього місця, - розповідає народний майстер з Києва Олена Рябічева. - Відчувала себе нібито в іншому світі. Коли в інтернеті дивилася опис Національного літературно-меморіального музею Сковороди, побачила назву «англійський сад». Але коли приїхала сюди, здивувалася дуже. Де той англійський сад? Тут  все таке ріднесеньке. Ці яблуні... дуби...

- Я люблю Григорія Сковороду ще зі школи, - зізнається Олена. - Закохана у його твори.

На фестивалі De libertate проходили літературні читання, книжкові ярмарки, виставляли свої роботи художники та народні майстри, на сцені виступили кобзар Тарас Компаніченко, групи «Пальто Соррі бенд», «Вертеп», Oneyroid.

Окрім того, були представлені й об'єкти ленд-арту - напрямку мистецтва, який базується на використанні реального пейзажу. Дарія Кольцова і Роман Михайлов, автори арт-обєкту «ОКУЛБЯ», розповідають, що, коли вони зранку збирали яблука і стригли маленькими ножицями траву, аби «зробити красиво», охоронці дивились на них, як на божевільних.

- Ідея твору мистецтва, чесно кажучи, виникла прямо тут, у Сковородинівці, - розповідає Даша. -  Щойно ми потрапили у це чудове місце, побачили купу яблук. Роману спала на думку ідея створення арт-об'єкту у формі яблука і зробленого з яблук. Ми хотіли показати, що всі люди, як яблука - з одного боку вони абсолютно різні, але з іншого все - одне ціле. А може, підсвідомо створили саме яблуко тому, що хочемо айпод, - сміється Даша. - Одна жіночка підійшла до нас і проникливо так каже: «Ідея яблука - це дуже еротично... і цим можна привабити молодь. Якщо б Єва у свій час не дала Адаму яблуко, то людей взагалі б на землі не було..."

кобзарь Художник Одислав Німай проводив майстер-клас з написання цитат Сковороди козацьким скорописом і шрифтом бароко. Одислав каже, що обожнює каліграфію:

- Одна справа - бачити надписи Сковороди у музеї, і зовсім інша - спробувати робити це самому. Окрім того, коли ти пишеш, ти не можеш не медитувати над цитатою. Людина пропускає через себе слова Григорія Саввича під час написання. Дітям мій майстер-клас інколи цікавіший, бо в них немає комплексу, що щось не вийде. Вони відразу відчувають контакт зі своїм внутрішнім єством.

Атмосфера фестивалю сприяла роздумам про сенс буття. Може, то був дух творчості та натхнення, який зберігся з тих часів, коли алеями маєтку Ковалівського ходив та розмірковував Григорій Савович, але всі, хто потрапляв у Сковородинівку, відзначали магічну привабливість цього місця.

Організатор De libertate Олена Рибка зазначає:

- Провести фестиваль ми вирішили ще у грудні, - каже Олена. - Можливо, він ще дуже маленький, не все вдалося, але ми сподіваємось, що наступного року до нас приєднається більше творчих людей з усієї України. Це дійсно благословенна земля. Чудова атмосфера: дружня, тепла, майже домашня.

У нас вже багато ідей на наступний рік. Ми хочемо створити ленд-арт пленер. Художники вже розвивають нові концепції для цього. Плануємо продовжувати співробітництво з літературним музеєм, авторами. Будемо запрошувати учасників з інших міст. Перший фестиваль - це так званий «пробний камінчик». Він  готувався трохи експромтом, але головне - нам вдалося вшанувати пам'ять Григорія Сковороди.

Олена Розсказова

яблоко Фото Олександра Осадчего

Довідка "Нєдєлі плюс"

Сковородинівка (колишня Пан-Іванівка) - село Золочівського району Харківської області України.

Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди, присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, заснований в Сковородинівці в 1972 році. Розміщується у будинку поміщика А. І. Ковалівського (XVIII ст., розширений на початку ХХ ст.), який є пам'яткою архітектури. До 1972 року у будинку, де проживав і де помер Сковорода, знаходилася школа. Потім там було засновано музей, який з 2008 року має статус національного.

 

 

 

Читайте также:Комментарии:
Уважаемые посетители сайта! На протяжении длительного времени форум «Недели» был самой демократичной и открытой для дискуссий площадкой в нашем регионе. Но сегодня, когда социальное и политическое напряжение в обществе растет, а слово перестало быть просто словом, и становится пусковым механизмом для эскалации напряженности, мы вынуждены временно закрыть возможность комментирования.

Редакция «Недели» несет ответственность за весь контент сайта, и мы не хотим, чтобы неосторожные слова, сказанные на нём, стали причиной реальных конфликтов.

При этом сегодня нам как никогда важно ваше мнение обо всем происходящем. Мы предлагаем перенести споры, дискуссии, мнения в социальные сети - в наши группы ВКонтакте, Фейсбук, Одноклассники, Твиттер, где также доступны все наши новости.

Верим в скорое разрешение конфликта и желаем вам мира.Видео
Украинский Щедрик идет по миру
     Новости

     Блоги
25 сентября 2014 года алчевский троллейбус встретил своё 60-летие. Официальных торжеств по этому по...
Патриотическое искуcство требует внимания. ...
Бойцы с полосатыми ленточками сделали то, что никогда бы не смогли даже самые лютые бандеровцы – фак...
О том , откуда берутся коллективных мифы и как работает считаное сознание ...
Немного пятничных котиков...
Удержаться не могу. Просто достали. Я ни на что не претендую. Выводы думаю, каждый сделает сам. ...
     Последние объявления
Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Курсы валют
Loading...